W czasie ostatnich lat coraz częściej można znaleźć potwierdzenie teorii mówiącej, że zioła stanowią jedno ze zdecydowanie najlepszych lekarstw na nasze prawie wszystkie dolegliwości. Wynika to głównie z faktu tego, iż wraz z postępem technologicznym pozyskaliśmy szczegółową wiedzę na temat ich składu i właściwości poszczególnych składników, skutkiem czego jesteśmy w stanie jeszcze lepiej te właściwości wykorzystać w celach leczniczych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bardziej temu zagadnieniu, aby przekonać się że zioła faktycznie stanowią skuteczne lekarstwo w wielu przypadkach chorobowych, oraz o tym, iż są w wielu przypadkach o wiele lepszym rozwiązaniem niż lekarstwa farmakologiczne.

Zioła w przeszłości.

Aby jednak prawidłowo rozpocząć cały wywód należałoby przyjrzeć się temu co o ziołach wiedzieli nasi przodkowie i z jakim skutkiem stosowali je w przypadkach chorób. Otóż zielarstwo pojawiło się z całą pewnością jeszcze przed powstaniem wielkich cywilizacji, niemniej jednak nie mogło się na tyle dobrze rozwinąć, gdyż wiedza w tym zakresie była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dopiero pojawienie się cywilizacji a wraz z nią zakonników pozwoliło na uściślenie wiedzy w tym zakresie i zebranie w jedną całość wielu przepisów. To właśnie zakonnicy położyli milowy kamień na drodze rozwoju ziołolecznictwa, skrupulatnie zapisując i przechowując wszystkie receptury ziołowe, dzięki czemu mogły one przetrwać aż po dziś dzień. Co więcej, zielarze zakonnicy, bardzo starannie rozwijali owe receptury i usprawniali ich działanie, dzięki czemu postęp w dziedzinie ziołolecznictwa rozpoczął się na dobre już w czasach średniowiecznych.

Ziołolecznictwo obecnie.

Na dzień dzisiejszy zaś, wraz z pojawieniem się zupełnie nowych możliwości, ziołolecznictwo przechodzi okres intensywnego rozwoju. Możliwe już są nawet bardzo skuteczne terapie ziołami przy przepuklinie dysku, a to dzięki temu, iż poznaliśmy lepiej działanie poszczególnych ziół i mogliśmy jeszcze lepiej opracować poszczególne receptury na maści, herbatki, wywary i okłady ziołowe. Warto tutaj także poszerzać systematycznie swoją wiedzę w tym zakresie, bowiem nawet za pomocą Internetu można będzie poznać zioła, jakie warto stosować przy wypadaniu włosów, przy stanach zapalnych, przy bólach, oraz przy przeziębieniu. Poznać można także zioła, które wykazują dużą skuteczność w przypadku poważniejszych schorzeń i dolegliwości, aczkolwiek najbezpieczniej będzie tutaj zawsze skorzystać z gotowych przepisów i receptur przygotowanych przez braci zakonnych, którzy w tej kwestii są niekwestionowanymi mistrzami zielarstwa.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można całkiem śmiało powiedzieć, iż ziołolecznictwo rozwija się stale całkiem dobrze, i wszystko wskazuje na to, iż z całą pewnością w najbliższych latach znowu na dobre powróci do łask wypierając leczenie farmakologiczne, jako mniej bezpieczne i mniej skuteczne w wielu przypadkach.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *