W kwestii zabezpieczania i opakowywania produktów, tekturę stosuje się od blisko stu pięćdziesięciu lat. Pudełko tekturowe jest wynalazkiem amerykańskim, który mimo prostej formy i przeznaczenia, cały czas jest konsekwentnie modernizowany w celu otrzymywania jeszcze lepszych rezultatów. Choć znajdują one coraz więcej nietypowych zastosowań, to nadal głównie są wykorzystywane jako metoda zabezpieczenia oraz ekspozycji towarów.

Dotyczy to praktycznie każdej istniejącej branży, niezależnie od jej charakteru i pola działania. Tak, jak z każdą inną dziedziną, tak jest też z kartonami – aby istnieć, produkt musi ewoluować i dostosowywać się do nieustannie zmieniających się potrzeb rynku. W wypadku kartonów są to kwestie zwiększenia bezpieczeństwa towarów w trakcie transportu, zwiększenia atrakcyjności opakowań, gdyż są one jednym z kluczowych elementów wpływających na poziom sprzedaży każdego produktu, a także zmniejszenia kosztów produkcji.

Ponadto, opakowania muszą być coraz mniej wymagające odnośnie ręcznej obsługi, a jednocześnie muszą być coraz bardziej zaawansowane technologicznie i coraz lżejsze. Wysoka konkurencja w tej branży jest katalizatorem zmian. Dzięki temu pudełka są coraz tańsze, coraz bardziej zaawansowane, coraz bardziej wytrzymałe, coraz bardziej zróżnicowane pod względem formy i coraz bardziej estetyczne.

Jedną z bardziej dostrzegalnych w branży produkcji opakowań tendencji jest dążenie do ich optymalizacji, a więc dążenie do zwiększenia ich uniwersalności, co wiąże się ze zmniejszeniem ponoszonych w trakcie produkcji kosztów. Wzrasta w tej branży przemysłu także świadomość ekologiczna wytwórców, gdzie w całym procesie wytwórczym dąży się do jak najniższej emisji dwutlenku węgla. O wzroście świadomości ekologicznej świadczy także zwiększenie się zapotrzebowania na palety tekturowe.

Coraz bardziej dba się także o wygląd opakowań, gdyż wiadome jest nie od dziś, że klienci kupują przede wszystkim wzrokiem, a przecież to opakowanie towaru jest właśnie tym, z czym z reguły potencjalny klient ma kontakt w pierwszej kolejności.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *