Instalacja elektryczna to jedna z najważniejszych instalacji w naszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Bardzo często jednak, dochodzi do różnych usterek. Najczęściej będzie tutaj chodzić o problemy z gniazdkami oraz łącznikami elektrycznymi. Dlatego też, koniecznością często okazuje się wymiana gniazdek elektrycznych oraz łączników w domowej instalacji. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, możemy tego typu pracami zająć się samodzielnie. Niemniej jednak, jeśli nie czujemy się za dobrze przy tego typu zadaniach, lepiej zlecić to specjaliście. Doświadczony elektryk z uprawnieniami SEP, z całą pewnością przeprowadzi prace lepiej, bezpieczniej i bardziej profesjonalnie.

Jak wygląda wymiana gniazdek elektrycznych?

Dla wszystkich tych, którzy czują się na siłach, którzy posiadają pewne umiejętności warsztatowe oraz dysponują narzędziami, przedstawiamy listę czynności, dzięki którym, wymiana gniazdek elektrycznych będzie czynnością prostą. Wręcz banalnie łatwą. Przeprowadzenie wszystkich poniższych czynności po kolei, zapewni, że wymiana gniazdek elektrycznych będzie w pełni bezpieczna i prawidłowo przeprowadzona.

Odłączyć dopływ prądu do wymienianego gniazdka – korzystamy w celu z bezpiecznika na tablicy rozdzielczej. Trzeba będzie odłączyć albo cały budynek, albo piętro, albo tylko dany obwód jeśli mamy takie możliwości.

  • Odkręcić obudowę gniazdka elektrycznego – czynność należy wykonać ostrożnie, bowiem pomimo wyłączenia bezpiecznika jeszcze nie mamy pewności, iż w gniazdku nie ma prądu.
  • Sprawdzić bezpieczeństwo – stosujemy śrubokręt z próbnikiem, aby upewnić się, iż go gniazdka nie dopływa prąd elektryczny.
  • Odkręcić przewody elektryczne od gniazdka
  • Podłączyć nowe gniazdko
  • Zamontować w puszce
  • Załączyć bezpieczniki – w celu sprawdzenia czy gniazdko pracuje prawidłowo
  • Zamontować obudowę gniazdka elektrycznego.

Są to w sumie stosunkowo proste czynności, toteż każdy, średnio rozgarnięty człowiek, powinien sobie bezproblemowo z tego typu działaniami poradzić.

Skąd brać nowe gniazdka elektryczne dobrej jakości?

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także pozyskiwanie gniazdek dobrej jakości. Musimy pamiętać, iż dobre gniazdka będą bardziej kosztowne, aczkolwiek zagwarantują nam w zamian duży poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania elektryczności. Bardzo dobrymi parametrami charakteryzują się obecnie gniazdka elektryczne Simon. Można nawet powiedzieć, iż w stosunku do swojej przyzwoitej ceny, będą to na chwilę obecną jedne lepszych gniazdek. Można je zakupić bezpośrednio na stronach sklepu internetowego kontakt-simon.pl, lub w innych autoryzowanych punktach. Można je także znaleźć w marketach budowlanych. Tutaj jednak należy zachować ostrożność. W natłoku innych produktów, bardzo łatwo skusić się na tańsze produkty, które nie zawsze będą spełniać wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu eksploatacji instalacji elektrycznej.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *