Zdobycie wymarzonej pracy to w obecnych czasach nie lada wyzwanie… ale i nie lada problem. Jak powszechnie wiadomo, ofert pracy jest niewspółmiernie mało w stosunku do liczby kandydatów. Duże zagęszczenie absolwentów (ale i nie tylko) powoduje, że rekrutacja nowych pracowników jest dla pracodawców w głównej mierze czasochłonna.

Można uznać, iż przeciętny zjadacz chleba przynajmniej kilka razy w swoim życiu miał do czynienia z rozmowami kwalifikacyjnymi. Dla niektórych była to bułka z masłem a dla innych dosłownie poligon doświadczeń. Jedno jest pewne, z uwagi na brak czasu czy wzrastającą liczbę osób chętnych na dane stanowisko, w obecnych czasach chyba odchodzi się już od tradycyjnych metod rekrutacji na zasadzie „Pan siada- Pan mówi”. Coraz częściej firmy myślą o tym, by w rekrutację zaangażowane było tzw. doradztwo personalne. Otóż, co to takiego? To specjalistyczny sztab ludzi, którzy pomagają pracodawcom w pozyskiwaniu kandydatów do pracy biorąc pod uwagę określone kryteria pożądane w danej firmie. Zdolność do spełnienia narzuconych reguł jest skrupulatnie „badana” w trakcie rozmów o pracę. Nierzadko „badającym” jest sam rekruter „wynajęty” w ramach usług biura doradztwa personalnego. Ta specjalistycznie przeszkolona osoba (nierzadko psycholog) jest w stanie sprawnie i szybko ocenić przydatność kandydata pod kątem wytypowanych przez pracodawcę kryteriów. To jedna opcja pomocy w rekrutacji.

Druga opcja to assessment center, cieszące się coraz większą popularnością z uwagi na wielowymiarowy charakter pozyskiwanych informacji o kandydatach. Otóż AC to technika, w której rekrutowani poddawani są różnego rodzaju symulacjom, ćwiczeniom, sytuacjom problemowym, by w jeszcze większym stopniu ocenić ich kompetencje: odporność na stres, pracę w grupie, zdolność analizy i syntezy itp. Specjalnie zatrudnieni asesorzy (sędziowie) oceniają przyszłych pracowników pod kątem kryteriów firmy oraz tworzą poniekąd sylwetkę psychospołeczną kandydata. Oczywiście stres jest większy!

Więcej informacji na stronie: doradztwopersonalne.polskihr.com.pl.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *