Skuteczne ogrzewanie pompą ciepła w domach jednorodzinnych to obecnie coraz bardziej istotna kwestia. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż pomp ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych, jakie możemy współcześnie zastosować. W toku pracy, pompa ciepła nie generuje sama w sobie żadnych zanieczyszczeń do atmosfery. Korzysta jednak z elektryczności, w produkcji której, takowe zanieczyszczenia są wytwarzane. Trzeba jednak uczciwie przyznać, iż elektrownie generują mniejsze ilości zanieczyszczeń niż przydomowe kotłownie węglowe. Poza tym, coraz większy odsetek energii elektrycznej, pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Czy skuteczne ogrzewanie pompą ciepła jest możliwe?

To oczywiście zależeć będzie od samego budynku, w którym chcemy takie rozwiązanie zastosować. Przede wszystkim, należy pamiętać, iż pompa ciepła jest systemem grzewczym o charakterystyce niskotemperaturowej. Znaczy to mniej więcej tyle, iż czynnik grzewczy, podawany na instalację grzewczą nie będzie osiągać zbyt wysokich temperatur. Maksymalny poziom temperatury czynnika grzewczego w tym przypadku będzie oscylować w granicach 35-40 stopni Celsjusza. Tak więc jeśli mamy do czynienia ze starym budynkiem, z instalacją grzejnikową, i kotłem węglowym, gdzie czynnik grzewczy osiągał temperatury wyższe, to trzeba przyznać, iż skuteczne ogrzewanie pompą ciepła będzie trudne do zrealizowania. W pierwszej kolejności niezbędne będzie przeprowadzenie termomodernizacji budynku. Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której budynek nie będzie wykazywać tak dużego zapotrzebowania na energię cieplną.

To oczywiście wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, poza kwestią zakupu pompy ciepła i montażu samej instalacji. A i tak może się okazać, iż pomimo tych czynności, w dalszym ciągu, skuteczne ogrzewanie pompą ciepła nie będzie możliwe do osiągnięcia.

Dobór właściwej pompy ciepła.

Jeśli jednak mamy budynek w odpowiedniej technologii, który charakteryzuje się niskim poziomem zapotrzebowania energetycznego, wdrożenie ogrzewania pompą ciepła będzie o wiele prostsze. Niemniej jednak, kluczowe jest to, aby prawidłowo dobrać samą pompę ciepła, właśnie pod względem zapotrzebowania energetycznego budynku. Jest to kwestią wręcz kluczową, aby pompa ciepła charakteryzowała się mocą, zapewniającą dostarczenie niezbędne ilości energii cieplnej do budynku. Do tego wszystkiego, trzeba będzie zadbać także o prawidłowy montaż całej instalacji. Trzeba będzie zatrudnić profesjonalną firmę, dla której pompy ciepła i instalacje sanitarne to chleb powszedni. Tylko taka firma zagwarantuje nam prawidłowe podłączenie całej instalacji oraz odpowiednią konfigurację systemu grzewczego.

Podsumowanie

Trzeba więc podkreślić, iż skuteczne ogrzewanie pompą ciepła jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak spełnić pewne warunki, bowiem w przeciwnym razie, koszty ogrzewania będą horrendalnie wysokie a i tak nie uzyskamy odpowiednio wysokiego poziomu komfortu termicznego w poszczególnych pomieszczeniach.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *