Prawidłowe podejście do kwestii montażu gniazdek elektrycznych, wymaga odpowiedniej wiedzy jak również pewnego doświadczenia. Musimy bowiem pamiętać, iż jest to praca z prądem elektrycznym, a w tym przypadku nie ma miejsca na żarty. Jeśli więc ktokolwiek nie za bardzo czuje się na siłach, lub nie do końca rozumie, jak się za to zabrać, lepiej zlecić pracę profesjonalnemu elektrykowi. Pociągnie to za sobą pewne koszty, niemniej jednak oszczędzi nam przykrych wypadków. Generalnie jednak rzecz biorąc, samodzielny montaż gniazdka elektrycznego, nie jest niczym nadzwyczajnie trudnym. Jeśli będziemy postępować zgodnie z wytycznymi w tym zakresie, to wszystko powinno być jak najbardziej w porządku.

Wybór odpowiednich gniazdek.

Zanim w ogóle przystąpimy do wymiany naszych gniazdek, trzeba będzie w pierwszej kolejności prawidłowo wybrać nowe gniazdka elektryczne. W tym zakresie, musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, kupowane przez nas gniazdka, powinny posiadać niezbędne certyfikaty, potwierdzające dopuszczenie do użytku. Warto, aby posiadały także nowoczesne zabezpieczenia, które utrudniają znacznie przypadkowe włożenie do gniazdka czegokolwiek innego niż wtyczki. Oczywiście, ostatecznie, powinny spełniać nasze wymagania estetyczne. Tak, aby dobrze komponowały się w naszych wnętrzach.

Obecnie, na rynku znajdziemy stosunkowo sporo gniazdek elektrycznych. Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na gniazdka elektryczne Simon, które charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Są to gniazdka posiadające wszelkie atesty i blokady. Dzięki temu, ich eksploatacja w domowych instalacjach elektrycznych jest w pełni bezpieczna.

Samodzielny montaż gniazdek w domowej instalacji elektrycznej.

Aby przeprowadzić samodzielny montaż gniazdek elektrycznych trzeba będzie trzymać się kilku podstawowych zasad. Jakiekolwiek odstępstwa, mogą niestety skończyć się bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. W najgorszym wręcz wypadku może nawet dojść do śmierci w wyniku porażenia prądem elektrycznym. W najlepszym, po prostu nowe gniazdko spali się i jedyne co z nim będzie można zrobić, to wyrzucić na śmietnić. Tak więc musimy trzymać się poniższych kroków:

  • Wyłączamy zasilanie gniazdek elektrycznych w budynku, poprzez odpowiedni bezpiecznik na tablicy rozdzielczej.
  • Sprawdzamy przy pomocy próbnika, czy w danym gniazdku faktycznie odcięty jest dopływ prądu.
  • Jeśli prąd jest prawidłowo odłączony to demontujemy gniazdko i odłączamy od przewodów elektrycznych (po demontażu warto jeszcze raz sprawdzić próbnikiem, aby się upewnić co do bezpieczeństwa pracy).
  • Montujemy nowe gniazdko zgodnie z wytycznymi producenta – z tyłu gniazdka zawsze jest rozrysowany schemat podłączenia.
  • Ostrożnie włączamy bezpiecznik zasilania gniazdek na tablicy rozdzielczej.
  • Kontrolujmy poprawność pracy gniazdka – najpierw próbnikiem a potem przykładowym urządzeniem elektrycznym.

Jak więc widzimy, nie ma tutaj niczego nadzwyczaj kłopotliwego. Samodzielny montaż gniazdek elektrycznych wymaga jedynie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli będziemy postępować w zgodzie z wytycznymi, to z całą pewnością wszystko powinno pójść zgodnie z planem.

Oczywiście nie nakłaniamy nikogo do wymiany gniazdek elektrycznych we własnym zakresie, jeśli nie czuje się na siłach. Jest to tylko tekst poglądowy mający z zadanie wskazać, jak przebiega samodzielna wymiana gniazdek elektrycznych. Jeśli jednak ktoś nie jest pewny swoich umiejętności w tym zakresie, zawsze lepiej jest wezwać elektryka. Jego doświadczenie na pewno zagwarantuje nam bezpieczne warunki wymiany gniazdek.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *