W obecnych czasach widzi się bardzo szybki rozwój najróżniejszych technologii oraz powstawanie nowych dziedzin nauki. Także i technologia radia nie opiera się rozwojowi. Ostatnio powstała technologia umożliwiająca cyfryzację właśnie radia. Umożliwia ona nadawanie większej ilości stacji na tej samej częstotliwości, co znacznie zmniejszy koszty nadawania i zwiększy możliwy wybór stacji. Do tego zapewnia odbiór krystalicznie czystego dźwięku oraz odbieranie nie tylko dźwięków, ale także wszelkiego rodzaju danych, obrazów oraz witryn internetowych. Dzięki temu kierowcy będą mieli możliwość uzyskania najświeższych informacji o ruchu na drodze. Niestety bardzo niewiele samochodów jest wyposażonych w odbiorniki radia cyfrowego. Tylko najnowsze samochody wyposaża się w radio DAB+, ale i tak nie każde.

Kosz wymiany odbiornika analogowego na cyfrowy byłby sporym wydatkiem. Obecnie szacuje się, że wymiana wszystkich odbiorników w kraju jak to miało miejsce z telewizją cyfrową kosztowało by około 5 mld złotych. Jak na razie nie ma większych planów na cyfryzacje kraju jak to było właśnie w przypadku telewizji.

Aktualnie koszt odbiornika radia cyfrowego jest duży w porównaniu do tradycyjnych odbiorników, a to wszystko dzięki temu, że nowoczesne radia są bardzo złożone i zaawansowane. Co więcej na razie jest dość mały wybór odbiorników cyfrowych. Miejmy nadzieję, że technologia rozwinie się w najbliższym czasie i będzie o wiele bardziej przystępna dla ludzi. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i na bieżąco sprawdzać informacje o rozwoju radia cyfrowego. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł odbierać ten niesamowity sygnał. To nie tylko jakość ale też wygoda słuchania, kiedy nie muszę natężać słuchu aby usłyszeć swoją ulubioną muzykę lub audycję radiową. Coś takiego jest wręcz bezcenne..

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *