Prowadzenie warsztatu mechanicznego zajmującego się serwisowanie zarówno pojazdów samochodowych, jak i wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń, wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu mechaniki. Musimy przecież umieć precyzyjnie określić rodzaju danych uszkodzeń oraz szybko znajdywać remedium na daną awarię. Nie da się tutaj jednak ukryć, iż w zdecydowanej większości przypadków, uszkodzeniu ulegają łożyska, które trzeba będzie natychmiast wymienić na nowe. Tutaj zaś z kolei koniecznością, będzie wiedza na temat prawidłowego doboru łożysk do konkretnych zastosowań, szczególnie jeśli nie będziemy w stanie dostać nigdzie oryginalnego łożyska z danej maszyny czy też pojazdu. zobaczmy zatem, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach, aby skutecznie dobierać łożyska do poszczególnych zastosowań.

Parametry techniczne łożysk.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż każde łożysko będzie charakteryzować specyficznymi parametrami technicznymi. Najważniejsze będzie więc znalezienie łożyska o takich samych wymiarach i takiej samej konstrukcji technologicznej. Skoro w danym przypadku, na przykład łożyskowanie wrzeciennika obrabiarki do metalu było wykonane przy zastosowaniu igiełkowego łożyska Nachi, możemy zastosować także łożyska innych producentów, przy czym najważniejsze będzie tutaj to, aby były to łożyska igiełkowe a nie kulkowe czy też stożkowe. Chodzi tutaj o właściwości fizyczne łożyskowania zbudowanego z oparciu o łożysko igiełkowe oraz jego zdolność do przenoszenia bardzo dużych obciążeń, mimo stosunkowo niedużych rozmiarów, a czasami wręcz bez swojej własnej, dedykowanej bieżni (za bieżnię pracują łożyskowane elementy maszyny, przy czym muszą mieć utwardzenie powierzchniowe w miejscu w którym pracować ma łożysko.

Jak więc dobierać łożyska?

Aby skutecznie dobierać łożyska do konkretnych zastosowań, koniecznością będzie więc znalezienie odpowiednika łożyska oryginalnego, który zagwarantuje dokładnie takie same parametry techniczne łożyskowania. Aby wyszukać takie łożyska, warto wykorzystać na przykład katalog internetowy z łożyskami Stozek.pl, w którym poprzez podanie parametrów technicznych łożyska będziemy mogli przeszukać zawartość magazynu firmy Stożek, pod kątem łożysk o podanych parametrach technicznych. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż wspomniany katalog internetowy jest rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym z punktu widzenia użytkownika, bowiem będzie on w stanie skutecznie dobierać sobie łożyska w zależności od swoich potrzeb. Wystarczy podać wymagane parametry techniczne, a w odpowiedzi dostaniemy cała listę łożysk spełniających nasze wymagania, dzięki czemu będziemy mieli możliwość stosunkowo dowolnego doboru łożyska, pod kątem satysfakcjonujących nas parametrów dodatkowych. Recz jasna czasami niezbędne będą łożyska w stu procentach profesjonalne, zaś innym razem wystarczające okażą się łożyska z niższej półki jakościowej. Po prostu w zależności od okoliczności będziemy wybierać odpowiednie rozwiązania spełniające nasze w danym zakresie oczekiwania.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *