Każda akumulatorownia na obiektach produkcyjnych czy też magazynowych, będzie stwarzać pewien poziom zagrożenia. Jest on ściśle uzależniony od tego, w jaki sposób została przygotowana oraz tego, czy spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Odpowiednie nakłady inwestycyjne będą w stanie sprawić, iż poziom zagrożeń związany z ładowaniem baterii trakcyjnych, będzie ograniczony do minimum. Dlatego też, warto tutaj przede wszystkim zorientować się w zakresie rodzaju występujących zagrożeń, oraz sposób ich minimalizacji. Będzie to kwestią wręcz kluczową, wpływającą na bezpieczeństwa całego zakładu pracy, pracowników, oraz mienia firmowego.

Jakie zagrożenia stwarza akumulatorownia?

Przede wszystkim, trzeba tutaj wyszczególnić sobie zagrożenia, jakie stwarza każda akumulatorownia na obiektach produkcyjnych czy też magazynowych. Oczywiście najważniejszym zagrożeniem będzie tutaj wybuchowe. W trakcie ładowania akumulatorów, może w wyniku awarii zabezpieczeń dojść do ich przeładowania i rozszczelnienia. Skutkiem tego wyciekający kwas z wnętrza akumulatora będzie prowadzić do wydzielania się wodoru, który jest gazem wybuchowym. Tylko poprzez odpowiednie systemy wychwytywania wodoru oraz wentylacji w odrębnym pomieszczeniu akumulatorowni, możliwe będzie zabezpieczenie się przed tym zagrożeniem.

Wyciekający kwas z akumulatorów może także prowadzić do wydzielania się innych gazów, które w większości mogą być trujące dla człowieka. Systemy wychwytywania stężenia gazów trujących połączone z odpowiednim systemem wentylacyjnym, będą tutaj więc podstawą zabezpieczenia przed tego typu zagrożeniem.

Ostatecznie, każda akumulatorownia, powinna być wykończona wewnątrz materiałem kwasoodpornym, aby nie dopuścić do wchłaniania wyciekającego kwasu przez mury budynku. Koniecznością jest także inwestycja w nieiskrzące oświetlenie, aby czasem nie doprowadzić do wybuchu. Warto także zaopatrzyć wnętrze w źródło bieżącej wody.

Wyposażenie, jakie powinna mieć akumulatorownia?

Wspomnieliśmy już o kwestii wykonania pomieszczenia akumulatorowni. O tym, iż powinno to być odrębne i wentylowane pomieszczenie, z niezbędnymi systemami bezpieczeństwa. Warto jednakże pochylić się także nad dodatkowym wyposażeniem pomieszczenia akumulatorowni. Będzie ono bowiem przekładać się na bezpieczną i wydajną pracę związaną z obsługa ładowania akumulatorów. W tym zakresie warto więc przede wszystkim zaopatrzyć pomieszczenie w wózki serwisowe. Będą one w stanie usprawnić nam na przykład czynności takie, jak uzupełnianie płynów w akumulatorach.

Warto także zaopatrzyć się w wózki na akumulatory. Dzięki ich zastosowaniu, będzie można ładować i zdejmować je z wózków widłowych bezpośrednio na wózki do ładowania. Będzie to znacznym usprawnieniem całej obsługi akumulatorowni. Co zaś najważniejsze, transport akumulatorów na wózkach, wyposażonych w dodatkową wannę ze stali kwasoodpornej, znowu wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy. Jednym słowem warto także przemyśleć tego typu dodatkowe inwestycje.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *