Jednym ze zdecydowanie ważniejszych elementów w pracy malarza są bez wątpienia narzędzia. Na rynku znajdziemy cały ich ogrom, wobec czego trudno będzie się w tym połapać, aczkolwiek dla doświadczonego nie powinno być w tym większych problemów. Jeśli jednak nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia malarskiego, a jedynie od czasu do czasu przeprowadzamy remont we własnym domu czy tez mieszkaniu, możemy mieć pewne problemy i trudności, wobec czego warto posiłkować się wiedzą ogólnodostępną w tym temacie, którą także możemy znaleźć w sieci. Poniżej postaramy się wskazać kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jak również podczas późniejsze eksploatacji narzędzi malarskich, takich jak wałki, szczotki oraz pędzle malarskie.

Kupujemy niezbędne narzędzia malarskie.

Aby dokonać zakupu narzędzi malarskich warto wybrać się do marketu budowlanego bądź do specjalistycznego sklepu z narzędziami malarskimi. Oczywiście im więcej tego typu sklepów odwiedzimy, tym lepiej dla nas, bowiem pozwoli nam to na większy przegląda sytuacji i zagwarantuje lepszy wybór. Wybierając szczotki, pędzle i wałki do swoich potrzeb będziemy musieli szczególną uwagę zwrócić na ich jakość. W przypadku szczotek oraz pędzli będzie to z cała pewnością łatwiejszym zadaniem bowiem wystarczy ręcznie sprawdzić poziom trwałości włosia i jego zamocowanie w oprawie. Po prostu na bieżąco w sklepie łapiemy za szczotkę i ręcznie próbujemy wyrwać włosie, przy użyciu niewielkiej siły. Jeśli nie wyrwiemy żadnego włosia, zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż w trakcie malowania włosie nie będzie nam wypadać i pozostawiać na ścianie, co zazwyczaj nawet najbardziej twardego malarza potrafi przyprawić o zawroty głowy. Jednym słowem trzeba tutaj być uważnym i starannym, aby ostatecznie dobrać odpowiednie pędzle i szczotki, które nie będą w trakcie pracy sprawiać nam żadnych trudności.

Eksploatacja narzędzi malarskich.

Niezależnie od tego, jak dobrze producent zestawów pędzli malarskich przygotował swoje narzędzia, kluczową kwestią będzie nasz sposób ich eksploatacji i dbałości w trakcie pracy. Musimy pamiętać przede wszystkim o kwestii utrzymania narzędzi w czystości. Po każdym malowaniu należy bardzo starannie pod bieżącą wodą wyczyścić wałki, pędzle i szczotki z reszty farby, zanim jeszcze zdąży ona zaschnąć. Jest to bardzo ważne, bowiem przy następnym malowaniu, zaschnięta farba może zacząć puszczać do świeżej, w związku z czym dojdzie do jej mieszania się i na ścianie pozostaną smugi z poprzedniego koloru. Musimy także dbać o to, aby pędzle i szczotki były przechowywane w odpowiednich warunkach. Muszą być starannie oczyszczone z farby i wypłukane a następnie wysuszone, bowiem w przeciwnym razie, jeśli na włosiu pozostaną jakieś reszki, może ono twardnieć, co będzie utrudniać a z biegiem czasu całkowicie uniemożliwiać dalszą ich eksploatację. Jednym słowem trzeba tutaj zachować trochę staranności, aby kosztowne narzędzia jakie zakupimy, mogły nam posłużyć przez nieco dłuższy czas, niemniej jednak jest to wszystko do zrealizowania przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy i wysiłku, toteż warto o tym pamiętać.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *