Większość ludzi nie lubi chodzić do lekarza, a zwłaszcza Polacy. Nasz naród wykupuje ze sklepów i aptek ogromne ilości leków, suplementów diety i innych środków, które mają wspomagać i przyśpieszać proces powrotu do pełnego zdrowia. Powszechnie uważamy, że bardzo dobrze (niczym lekarze z dyplomem) znamy się na medycynie i właśnie dlatego prawie zawsze najpierw próbujemy sami się leczyć. Do tego dochodzi strach przed miejscami typu szpital czy gabinety lekarskie (ten strach jest zapewne częściowo pozostałością dawnych czasów).

Co nietrudno zgadnąć sami możemy zdziałać naprawdę niewiele, a nasza skuteczność jest mizerna. Przy na przykład bólu zęba środki farmakologiczne z kategorii leków przeciwbólowych na długo nam nie pomogą. Stomatologia jest tą dziedziną medycyny, z którą będziemy musieli się przeprosić i zakopać przysłowiowy topór wojenny. Gdy boli nas ząb każda godzina zwłoki i odwlekania działa tylko na naszą niekorzyść.

Dentysta chcąc działać musi ustalić, który z zębów jest źródłem bólu (sami często tego dokładnie nie wiemy, bo ból promieniuje). Następną w kolejce czynnością jest ocena jego stanu, stwierdzenie jego stanu i ustalenie jakie działania będą dalej prowadzone. Ząb w stanie tragicznym trzeba oczywiście usunąć wraz z korzeniem z jamy ustnej, jest to jednak ostateczność. Problem, którego podłożem jest próchnica można rozwiązać przez leczenie kanałowe.

REKLAMA: leczenie kanałowe Kraków | Stomatologia Impla

W dużym uproszczeniu cały zabieg wygląda tak:
– trzeba rozwiercić ząb, by móc dostać się do komory i kanałów jakie są wewnątrz zęba,
– następnie wszystko co się tam znajduje jest usuwane, a pusta przestrzeń dezynfekowana,
– gdy jest ona sterylna wypełnia się ją materiałem, który został właśnie do tego wymyślony, a przez dentystę w gabinecie ostatecznie przygotowany do włożenia tam, gdzie ma trafić.

Bez znieczulenia była by to potworna tortura.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *