Pomimo rosnącej świadomości społecznej dotyczącej konieczności posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu przeprowadzenia pierwszej pomocy przedmedycznej, Polacy wciąż wiedzą na ten temat zbyt mało.

Bardzo istotnym szkoleniem, w którym powinien chociaż raz wziąć udział każdy, jest kurs pierwszej pomocy. Tego typu kursy organizowane są często przez różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia. Ich odbiorcy to przede wszystkim młodzież, jednak dorośli także nie powinni lekceważyć tego tematu i skorzystać z możliwości udziału w szkoleniu. Wiele osób traktuje lekceważąco takie kursy, ponieważ uważa, że jest to coś, co nigdy im się nie przyda. Warto jednak pamiętać, że także my możemy być kiedyś uczestnikami jakiejś niebezpiecznej sytuacji, na przykład wypadku.

Kiedy już odbędziemy szkolenie pierwsza pomoc stanie się dla nas czymś, co w sytuacji zagrożenia będziemy potrafili wykonać automatycznie, bez zbędnego zastanawiania się, panikowania i tracenia cennego czasu. Taka umiejętność jest niezbędna, jeśli jesteśmy kierowcami samochodu – jako uczestnicy wypadku powinniśmy udzielić pomocy jego ewentualnym ofiarom. Jednakże nawet w codziennym życiu możemy być świadkami sytuacji, w których ktoś straci przytomność, zostanie potrącony przez pojazd lub poturbowany w tłumie.

Dodatkowo osoby, które mają za sobą szkolenia i kursy z zakresu pierwszej pomocy mogą pracować jako osoby zabezpieczające różne wydarzenia. Obstawy medyczne to zespół lekarzy różnych specjalności, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy do dyspozycji mają karetki oraz różnego rodzaju sprzęt znajdujący się w nich. Tego rodzaju obstawy zajmują się zabezpieczaniem rozmaitych wydarzeń – imprez sportowych, charytatywnych, koncertów lub wszelkich innych festiwali czy parad skupiających w jednym miejscu tłumy ludzi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *