Kredyty gotówkowe, tak samo jak pożyczki hipoteczne, są brane na dowolny cel konsumpcyjny. Oprocentowanie kredytów konsumenckich jest jednak wyższe, tym samym ponosimy większe koszty związane z ich spłatą. Pomimo to, są sytuacje, w których kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem niż pożyczka hipoteczna.

Zalety pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna jest brana pod zastaw nieruchomości, dlatego też jest niżej oprocentowana niż kredyt gotówkowy. Nie musimy być posiadaczami nieruchomości, by z niej skorzystać, wystarczy, że inna osoba, np. rodzic, zgodzi się, by jej dom, mieszkanie czy działka były zabezpieczeniem dla naszej pożyczki. Średnie oprocentowanie takiej formy finansowania wynosi od 8 do 9%. Najlepsze kredyty gotówkowe mają oprocentowanie w wysokości 11-12%, wiążą się więc z większymi odsetkami. Gdy chcemy pożyczyć kwotę 100 tysięcy złotych i wybierzemy pożyczkę hipoteczną, oszczędności będą sięgać co najmniej kilku tysięcy złotych. Okres spłaty pożyczki hipotecznej jest także o wiele dłuższy niż w tradycyjnym kredycie konsumenckim, dlatego gdy potrzebujemy dużej kwoty, będzie nam łatwiej płacić raty. Będą one niższe ze względu na niewysokie oprocentowanie i rozłożenie spłaty na dłuższy okres czasu. Podczas, gdy kredyty gotówkowe są przeciętnie przeznaczone do spłaty w ciągu 10 lat, pożyczki hipoteczne mogą mieć okres kredytowania podobny lub równy do kredytów mieszkaniowych.

Kiedy kredyt gotówkowy opłaca się bardziej?

W przypadku, gdy kwota, którą chcemy pożyczyć jest niższa niż 10 tysięcy złotych, często okazuje się, że kredyt gotówkowy jest lepszym rozwiązaniem niż pożyczka hipoteczna. Decyzję o przyznaniu zwykłego kredytu dostaniemy szybciej niż w przypadku pożyczki hipotecznej, ponieważ nie musimy czekać na wycenę nieruchomości. Wstępna decyzja kredytowa dla kredytu konsumenckiego jest zazwyczaj podejmowana w ciągu godziny. Dlatego też, gdy zależy nam na czasie, wybierzmy kredyt gotówkowy. Ponadto, jest on przyznawany po dopełnieniu mniejszej ilości formalności, bardzo często wystarczy nam zaświadczenie o dochodach lub regularne wpływy na konto bankowe oraz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Pomimo wyższego oprocentowania, może okazać się, że spłata kredytu konsumenckiego będzie tańsza niż pożyczki hipotecznej, ponieważ bank ma prawo pobierać opłaty za jej wcześniejszą spłatę, tak samo jak ma to miejsce w przypadku wielu kredytów mieszkaniowych.

Zanim zdecydujemy się, które rozwiązanie przyniesie nam większe korzyści, przeanalizujmy dokładnie sytuację w jakiej się znajdujemy. W razie problemów z oceną, co jest dla nas bardziej opłacalne, możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam w wyborze najbardziej atrakcyjnej oferty lub można również sprawdzić ranking najtańszych ofert kredytów gotówkowych. Trzeba także pamiętać, że wzięcie pożyczki musi być przemyślane, aby nie okazało się, że obciąża ona zbytnio domowy budżet i nie stać nas na spłatę kolejnych rat. Zachowajmy więc zdrowy rozsądek, by kredyty budziły w nas tylko dobre skojarzenia zamiast obaw.

.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *