Oszczędności w wydaniu dzieci i młodzieży to temat rzeka, gdzie na czele skojarzeń pojawia się świnka-skarbonka. Obecnie dzięki ofercie banków skarbonka może zostać zamieniona na specjalny rachunek oszczędnościowy, czyli zwyczajne konto bankowe, ale dedykowane nie dorosłym, ale dzieciom, które ukończyły 13. lat.

Inwestycja w dorosłość

Takie konta pozwalają dzieciom na zdobycie swoich pierwszych bankowych oszczędności, które do tej pory raczej ograniczały się do zbierania drobnych do skarbonki. Ponadto to doskonała inwestycja w dorosłość, zwłaszcza jeśli konto posiada automatyczną blokadę wypłat przez pewien czas – np. do chwili uzyskania przez młodą osobę pełnoletności i możliwości swobodnego korzystania z rachunku.

Jest to więc cenny krok na drodze jeszcze małego człowieka do uzbierania całkiem sporych pieniędzy – gotówka zebrana na koncie oszczędnościowym co miesiąc procentuje, powiększając się o dodatkowe odsetki, które znów procentują, dając następny zysk. Taki proces trwający kilka lat kończy się często sporym zyskiem – nawet kilku tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że wielu rodziców decyduje się na otworzenie takich kont swoim pociechom, pragnąc w ten sposób chociaż minimalnie zabezpieczyć ich finansowo na przyszłość.

Konto vs. lokata

Tutaj jednak może pojawić się kwestia bankowych lokat, które w końcu pełnią podobną funkcję i na których również można zdeponować pieniądze, które będą przez lata procentowały i zarabiały na właściciela. Konto oszczędnościowe jest jednak o tyle lepsze, że zawsze, w każdej chwili i bez żadnych kar można wybrać z niego wszystkie pieniądze (np. w sytuacji kryzysowej).

W przypadku lokat takiej opcji albo nie ma (trzeba czekać do zakończenia umowy), albo wiąże się ze sporymi karami finansowymi. Dodatkowo konto posiada inną zaletę – można stale monitorować jego stan i w każdej chwili wpłacać na nie kolejne pieniądze, które będą się wliczały do całej oprocentowanej puli. Na lokacie po raz kolejny takiej możliwości nie ma: klient chcąc zainwestować kolejne pieniądze musi założyć nową lokatę lub czekać do upłynięcia terminu poprzedniej.

Ucz dziecko oszczędności

Jedną z zalet takich kont jest to, że dziecku już od małego pokazuje się, jak ważny jest proces oszczędzania pieniędzy. Dzięki rachunkom oszczędnościowym nawet dzieci w podstawówce i gimnazjum mogą się uczyć odpowiedzialnego zarządzania wcale niemałymi (jak na ich wyobrażenie) pieniędzmi, co jest doskonałym startem w dorosłe życie, gdzie mają styczność ze znacznie większymi sumami gotówki.

.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *