Nie da się ukryć, iż w przemyśle lakierniczym będziemy mieć do czynienia z bardzo wysokimi wymaganiami w zakresie zapewnienia odpowiedniej czystości atmosfery wewnątrz pomieszczeń lakierniczych. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, szczególnie w przypadku większych pomieszczeń, toteż rozwiązaniem może się okazać zastosowanie odpowiednio dobranej kabiny lakierniczej. Jest to specjalna kabina, w pełni izolowana od otoczenia, z własną wentylacją, zapewniającą wysoki poziom oczyszczenia powietrza doprowadzanego do wnętrza. Dzięki temu wewnątrz kabiny panują warunki niemal sterylne, pozwalające na komfortową, wydajną pracę o bardzo wysokim poziomie jakości wykonywanych prac lakierniczych.

Profesjonalna kabina lakiernicza.

Na chwilę obecną na rynku można znaleźć sporo tego rodzaju kabin, przy czym warto pamiętać, iż będą się one od siebie dość znacznie różnić. Główne różnice będą tutaj polegać na jakości wykonania kabiny oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych, ułatwiających eksploatację kabiny. Niektóre z nich, te bardziej profesjonalne, będą stanowić w pełni wyposażone stanowiska robocze, które wystarczy wpiąć do sieci elektrycznej i od razu można przystąpić do jej eksploatacji. Tego typu kabiny posiadają własny odpowiednio wydajny kompresor, z regulacją parametrów pracy, co pozwoli na dostosowanie ich do rodzaju zastosowanych aerografów, a te jak wiadomo mają różne ciśnienie robocze i różne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Posiadają własny system wentylacji z filtracją powietrza, który gwarantuje odpowiednie oczyszczenie go z drobinek pyłu i kurzu przed wprowadzeniem do wnętrza i kompresora, oraz nie wypuszczają na zewnątrz chemicznych zanieczyszczeń lotnych, czyli tzw. mgiełki lakierniczej. Dzięki temu praca kabiny nie wpływa na zanieczyszczenie powietrza, ani też nie dopuszcza do zabrudzeń w trakcie lakierowania.

Obsługa kabiny lakierniczej.

Oczywiście w przypadku zastosowania takiej kabiny lakierniczej, należy pamiętać o tym, aby zastosować jeszcze odpowiednie filtry do kabin lakierniczych, których zadaniem będzie przechwytywanie wszystkich lotnych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na komfort pracy oraz na zanieczyszczenia otoczenia. Filtry do kabin lakierniczych w systemie wentylacji należy także okresowo wymieniać na nowe, aczkolwiek w większości nowoczesnych kabin będziemy mieli odpowiednią sygnalizację zabrudzeń filtrów. W przypadku kiedy ciąg powietrza wentylacji będzie zbyt niski, użytkownik będzie o tym natychmiast powiadamiany, a tego typu sytuacja z reguły ma miejsce w przypadku nadmiernego zabrudzenia filtra. Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj powiedzieć, iż dobra i nowoczesna kabina lakiernicza to urządzenie wpływające zarówno na poprawę warunków i komfortu pracy lakiernika, jak również podnosząca dość wyraźnie poziom jakościowy realizowanych prac lakierniczych. Inwestycja tego typu będzie więc jak najbardziej wskazana.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *