Wielu miłośników akwariów z błyskiem w oku spogląda na przepiękne, tętniące życiem rafy koralowe. Jednak zbudowanie i później utrzymanie takiego akwarium wiąże się przede wszystkim z dużymi kosztami, ale też i umiejętnościami. Takie akwaria są bowiem bardzo wymagające, a wszelkie błędy mogą spowodować nawet utratę roślin i rybek. Jest jednak ciekawa alternatywa, którą bardzo chętnie wybierają klienci, a mianowicie sztuczna rafa koralowa.

W przeciwieństwie do prawdziwych korali sztuczne są odporne na wszelkie niedociągnięcia przy pielęgnacji. Nie są wrażliwe na nieodpowiednią temperaturę czy ilość składników mineralnych, co przy prawdziwej rafie jest ogromnie ważne. Co więcej, sztuczne rafy koralowe są obecnie tak realistyczne, że trudno je odróżnić od prawdziwych. Wykonuje się je ze specjalnych, kolorowych żywic, a do odtworzenia kształtów wykorzystywane są odlewy prawdziwych koralowców. Dzięki temu ten element wyposażenia wygląda bardzo realistycznie, a jest znacznie wygodniejszy i tańszy w utrzymaniu.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia akwariów są różnego rodzaju skały. Dodają one uroku całej aranżacji, sprawiają, że całość wygląda bardziej naturalnie, a jednocześnie stanowi schronienie dla ryb. Naturalne skały bardzo dobrze się do tego nadają, w sprzedaży jest ich spory wybór, łącznie z pięknymi egzemplarzami sprowadzanymi z krajów azjatyckich i afrykańskich. Jednak w wielu przypadkach takie kamienie są dość drogie, dlatego też coraz częściej w akwariach pojawiają się sztuczne skały podwodne.

Firmy zajmujące się ich wytwarzaniem mogą zrobić praktycznie wszystko, czego sobie zażyczy klient, dopasowując aranżację do konkretnego zbiornika. Sztuczne skały wykonuje się z różnych materiałów, które są przede wszystkim obojętne dla całego akwariowego ekosystemu. Jednocześnie ich wygląd jest bardzo zbliżony do naturalnego, w wielu przypadkach trudno je odróżnić od prawdziwych skał. Pozostałe często spotykane dekoracje akwarystyczne to różnego rodzaju sztuczne korzenie, pnie drzew czy rzeźby.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *