Jesteś fryzjerem i marzysz o tym, by nie być zależnym od nikogo? Założenie własnego salonu fryzjerskiego może być sposobem na realizację tego marzenia. Dzięki własnej działalności nie tylko zyskasz pełną niezależność ale również zyskasz szansę na znacznie wyższe zarobki. Podpowiadamy co musisz zrobić by prowadzić legalnie własny salon, odnieść sukces i przyciągnąć klientów. To wcale nie musi być trudne!

Zarejestruj działalność

Jeśli chcesz prowadzić salon fryzjerski musisz założyć działalność gospodarczą. To pierwszy a zarazem najważniejszy krok. Na szczęście, w dzisiejszych czasach zakładanie firmy nie jest trudne. Musisz jedynie wypełnić druk CEIDG-1 a następnie złożyć go w Urzędzie Miasta lub Gminy. Istnieje również możliwość wysłania go przez internet co pomoże Ci zaoszczędzić czas.

Jako przedsiębiorca musisz również złożyć formularz VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym oraz wypełnić druk ZUS ZUA.

Wybór lokalu

Aby rozpocząć działalność na własny rachunek musisz znaleźć odpowiedni lokal, w którym będziesz prowadził salon. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Przede wszystkim na lokalizację. Twój salon powinien znajdować się w miejscu, do którego łatwo dotrzeć. Dobrze, gdyby nie było problemów z zaparkowaniem samochodu w jego pobliżu. Sprawdź również czy w okolicy nie ma zbyt dużej konkurencji – nie ma sensu zakładanie salonu jeśli na danej ulicy są już trzy.

Lokal powinien posiadać co najmniej 3-4 pomieszczenia – będziesz bowiem potrzebować poczekalni dla klientów, toalety, pomieszczenia służbowego oraz sali głównej.

Czas na urządzanie

Kolejny krok to zakup odpowiednich mebli, akcesoriów i urządzeń. To dość duże koszty na szczęście możesz je zmniejszyć korzystając z dofinansowań unijnych dla początkujących przedsiębiorców. Warto sprawdzić również czy w Twoim mieście nie są prowadzone programy, dzięki którym możesz otrzymać wsparcie. To znaczne ułatwienie i bezpieczniejsze od kredytów rozwiązanie.

Sprzęty i urządzenia kupuj w sprawdzonych hurtowniach fryzjerskich. Podobnie jak kosmetyki i farby. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na jakości produktów. Klienci doceniają dbanie o ich włosy poprzez wybór najwyższej jakości środków. Tanie farby zaś mogą stać się przyczyną poważnych wpadek, które zniszczą Twoją reputację – nie warto ryzykować.

Sanepid

Każda osoba, która chce prowadzić salon fryzjerski musi skontaktować się z Sanepidem, który sprawdzi czy lokal, w którym chcesz prowadzić działalność spełnia warunki sanitarne. W Twoim salonie musi więc być toaleta, dostęp do ciepłej i zimnej wody a także miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, miejsce na preparaty kosmetyczne oraz odpady po nich oraz szatnia i poczekalnia.

Określ swoją specjalność

Z całą pewnością znasz powiedzenie “Jak coś jest do wszystkiego – jest do niczego.” Sprawdza się ono również w przypadku usług fryzjerskich. Dlatego też na starcie warto określić swoją specjalność. Odpowiedz sobie na pytanie – czy chcesz zająć się fryzjerstwem damskim, czy męskim? Wolisz strzyc czy stylizować fryzury? A może chcesz zająć się dziecięcymi główkami? Określenie tego, w czym jesteś mocny to podstawa osiągnięcia sukcesu. Wybierz więc specjalizację i zastanów się jak dotrzeć do grupy klientów zainteresowanych takimi a nie innymi usługami. Wykorzystaj do tego prasę, internet i media społecznościowe.

Nie przestawaj się uczyć

Fryzjerstwo to dziedzina, w której nie można poprzestać na tym co już się wie i potrafi. Ciągle zmieniające się trendy w stylistyce fryzur, nowe zabiegi pielęgnacyjne, sposoby strzyżenia sprawiają, że fryzjerzy, którzy nie rozwijają się i nie szkolą szybko tracą klientów. Jeśli więc zależy Ci na tym by Twój salon fryzjerski dobrze funkcjonował nie możesz spoczywać na laurach.

Idealnym rozwiązaniem są profesjonalne kursy fryzjerskie, które pozwolą Ci nabyć nowe, cenne umiejętności. Na szczególną uwagę zasługują te prowadzone w dużych miastach przez doświadczonych specjalistów. Od czasu do czasu warto wziąć w nich udział – to na pewno się opłaci.

Podsumowując, założenie własnego salonu fryzjerskiego nie musi być trudne. Dopełnienie wszystkich powyższych kroków sprawi, że osiągniesz sukces i przyciągniesz do siebie wielu zadowolonych klientów.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *