Spacerując pomiędzy pułkami w sklepie, zapełnionymi po brzegi kolorowymi zabawkami, o których śni wiele dzieci, czy to klocki, lalki czy samochody możemy poczuć się zdezorientowani i przytłoczeni ilością towaru którą oferuje się dla tej grupy wiekowej. Wybranie jakiejkolwiek zabawki to prosta sprawa, wystarczy 5 minut i produkt kupiony, jednak czy aby na pewno taka zabawka będzie odpowiednia? Na co warto zwrócić uwagę, jakie zabawki będą bezpieczne dla dziecka i które będą najlepsze jakościowo? Co zrobić, aby nasz maluch nie znudził się szybko swoim prezentem? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w tym artykule

Różnorodność to podstawa

Kilka zestawów klocków? 5 lalek? Tylko jeżeli wiemy, że nasze dziecko je uwielbia, i nie chce nic innego. Jeżeli jednak nasza pociecha nie ma jeszcze skonkretyzowanego gustu, warto kupować różne zabawki, pokazywać nowe opcje, i cieszyć się, że nasze dziecko się nie nudzi. Dlatego też, kupuj różne zabawki, proste takie jak pluszaki czy lalki, puzzle, i trudniejsze, takie jak zestawy do robienia biżuterii czy klocki.

Dobierz zabawkę do wieku dziecka

Bardzo istotną kwestią jest dobranie zabawki do wieku dziecka. Składają się na to dwie kwestie: trudność zabawki i bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na to, że na przykład noworodki, którym również kupuje się zabawki, nie mają zbyt mocnego uchwytu i zabawki dla takich małych dzieci powinny być lekkie, i w kontrastujących kolorach, aby zaciekawić maluszka. Później, gdy dziecko ma pewniejszą rękę (około 6 miesięcy) można mu kupić zabawkę, która wydaje dźwięki po naciśnięciu. Ponadto, wiele zabawek jak na przykład klocki, oraz figurki mogą zawierać drobne elementy, które dziecko może połknąć lub wykłuć sobie nimi oko, dlatego nie są one polecane dla dzieci poniżej 3 roku życia. Jeżeli chodzi o trudność zabawki, to także jest to ważna rzecz. Jeżeli kupimy zbyt banalną zabawkę większemu dziecku, chętnie się nią pobawi, ale raczej szybko się nią znudzi, natomiast zabawka kupiona na wyrost może wywoływać frustracje z powodu trudności w wykonaniu zadania – np. ułożenie puzzli lub wieży z klocków Lego.

Bezpieczeństwo zabawki

Oprócz już wspomnianej kwestii o wieku dziecka i możliwości zrobienia sobie krzywdy, warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy, które powinniśmy zbadać pod kątem bezpieczeństwa. W trakcie kupowania zabawki, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy zabawka będzie łatwa do utrzymania w czystości (a więc pozbycia się zarazków), czy jest wykonana z dbałością o detale, czy nie posiada zadziorków albo ostrych krawędzi, przez które dziecko może się skaleczyć, oraz także to, w jaki sposób pachnie dana zabawka. Jeżeli dany produkt posiada kable, powinniśmy sprawdzić czy nie wystają one z zabawki, a jeśli jest na baterie – to czy klapka jest odpowiednio zamykana, a jej otwarcie jest utrudnione. Dzięki poruszeniu tych kwestii, możemy być o wiele spokojniejsi o nasze dziecko, bo wykluczymy możliwości zrobienia sobie krzywdy, a cała zabawa będzie tylko wesołym wspomnieniem.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *