Butelki plastikowe, to zdecydowanie najbardziej popularna forma opakowań do wszelkiego rodzaju produktów płynnych. Przede wszystkim, najczęściej spotkać się możemy z dystrybucją płynnych produktów spożywczych w butelkach plastikowych. Bardzo często jest to jednak także chemia gospodarcza, wszelkiego rodzaju płyny i detergenty, wykorzystywane przez nas na co dzień. Wynika to z faktu tego, iż butelki plastikowe charakteryzują się licznymi zaletami, których na próżno szukać w przypadku innych typów opakowań. Warto przyjrzeć się temu rodzajowi opakowań nieco bliżej, aby mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, jak również zdawać sobie sprawę z zagrożeń płynących z masowego wykorzystywania opakowań z tworzywa sztucznego.

Jakimi korzyściami charakteryzują się butelki plastikowe?

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, butelki plastikowe zapewniają nam stosunkowo dużo korzyści poprzez ich zastosowanie jako opakowań do produktów płynnych. Do najważniejszych zalet, będzie tutaj zaliczać:

  • Niski koszt produkcji – w zasadzie jest to najtańsza forma opakowań do płynnych produktów, jaką obecnie jesteśmy w stanie skutecznie wytwarzać.
  • Lekkośćbutelki plastikowe są wyjątkowo lekkie, co znacznie usprawnia proces transportu wielu produktów. Stosując taki sam środek transportu o takim samym poziomie ładowności, możemy przetransportować o około 20% więcej właściwego produktu, niż miałoby to miejsce w przypadku opakowań na przykład szklanych.
  • Odporność na uszkodzenia – jakiekolwiek wypadki transportowe z reguły kończą się brakiem szkód. W przypadku opakowań szklanych regularnie można liczyć straty sięgające nawet 50%. W przypadku opakowań plastikowych, mamy do czynienia ze stratami transportowymi na poziomie 1,5-2,5%.
  • Możliwość przetwarzania – opakowania plastikowe możemy praktycznie bez końca poddawać procesowi recyklingu, wytwarzając z nich kolejne opakowania, lub inne produkty. Możliwe jest na przykład wytwarzanie z przetworzonych opakowań plastikowych nowoczesnych materiałów geosyntetycznych dla branży budowlanej.

Mamy tutaj więc ewidentnie do czynienia z konkretnymi zaletami, dla których butelki i inne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, cieszą się tak wielką popularnością.

Podsumowanie

Możemy więc powiedzieć, iż butelki plastikowe na chwilę obecną stanowią najlepsze rozwiązanie w zakresie dystrybucji płynnych produktów spożywczych oraz chemicznych. Trudno znaleźć lepsze i mniej kosztowne rozwiązanie w tym zakresie. Jeśli jeszcze tylko uda nam się opanować proces zaśmiecania środowiska zużytymi butelkami i opakowaniami z tworzyw sztucznych, to z cała pewnością można będzie powiedzieć, iż nareszcie ludzkość stworzyła coś dobrego. Coś, co jest korzystne i pożyteczne, a jednocześnie nie prowadzi do zagłady środowiska naturalnego. Na chwilę obecną niestety tak kolorowo to nie wygląda, toteż jeszcze wiele pracy przed nami, aby ten stan rzeczy zmienić.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *