Wykorzystanie pomp tłokowych

Jednym ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych zastosowań dla pomp tłokowych, jest proces odwadniania metoda igłofiltrową, bowiem tego rodzaju urządzenia charakteryzują się wieloma cechami, sprawiającymi iż perfekcyjnie wręcz sprawują się w tego typu zadaniach. Różnią się one od pomp wirowych bardzo znacznie pod względem parametrów technicznych oraz samej konstrukcji, a co najważniejsze pozwalają także na znaczne ograniczenie kosztów odwadniania, poprzez zmniejszone zużycie paliwa wynikające z większego poziomu sprawności. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tego typu pompo tłokowym, aby przekonać się o ich wszystkich parametrach technicznych i zaletach w zastosowaniu z instalacjami igłofiltrowymi.

Podstawowe cechy pomp tłokowych.

Jak już wspomnieliśmy, pompy tłokowe, charakteryzują się bardzo wieloma zaletami pozwalającymi na skutecznie wykorzystywanie ich w pracach odwodnieniowych z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych. Do najważniejszych zalet pomp tłokowych należy zaliczyć przede wszystkim:

  • Możliwość długiego okresu pracy na sucho bez ryzyka uszkodzenia pompy
  • Stała wysokość podnoszenia niezależna od wydajności pompy.
  • Uzyskiwanie wysokiego poziomu podciśnienia, na poziomie dochodzącym do -9.6 bar, co pozwala na skuteczne odwadnianie igłofiltrami nawet na dużych głębokościach.
  • Długa żywotność. Doświadczenie użytkowników pomp tłokowych, w szczególności holenderskich pomp tłokowych GEHO ZD, pokazuje, iż charakteryzują się nawet kilkudziesięcioletnim okresem żywotności.
  • Wysoki poziom sprawność hydraulicznej dochodzący nawet do ponad 90%
  • Ograniczenie zużycia paliwa nawet o połowę i więcej w stosunku do pomp wirowych
  • Pulsacyjny charakter pracy, zmniejszający ryzyko zatykania się igłofiltrów w terenach kurzawkowych i pylastych.

Pompy tłokowe GEHO

Warto tutaj nieco więcej powiedzieć o wspomnianych powyżej pompach holenderskiej produkcji GEHO. Otóż wspomniane pompy GEHO, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które pozwalają na skuteczne ich wykorzystywanie w wielu realizacjach odwodnień, nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych. Produkowane są w wersjach o wydajności w zakresie 30-100 m3/godz. Obecnie, najbardziej popularny model o wydajności 95 m3/godz. pozwala na obsługę od 50 do 80 igłofiltrów elastycznych lub do 40 sztuk igłofiltrów dwucalowych. Wyposażone są w silniki wysokoprężne HATZ. Dostępne są także wersje z silnikami elektrycznymi o mocy do 5.5 kW. gwarantują stałą wysokość podnoszenia na poziomie 20m oraz podciśnienie -9.6 bar. Wyposażone są w szybkozłącza o średnicach 108, 133, lub 159 mm w zależności od modelu pompy oraz specyficznych wytycznych zamawiającego.

Można tutaj więc powiedzieć, iż pompy GEHO to zdecydowanie czołówka jeśli chodzi o profesjonalne pompy tłokowe do zastosowań przy odwodnieniach z wykorzystaniem instalacji igłofiltrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *